Vi pratar om oligarker, vi pratar om personer som bedriver affärsverksamhet med ryska högt uppsatta personer. Sedan hittar vi också bolag med kopplingar till rysk organiserad brottslighet, säger Veronica Netz, researcher vid Acta publica, till Sveriges Radio Ekot.
Granskningen har gjorts genom att djupare granska ägarleden i 124 bolag som sedan tidigare avslöjats ha ryska kopplingar.
Detta är bara ett skrap på ytan, i relation till ryska bolag och ryska intressen på plats i Sverige. Skulle vi göra en kvantitativ granskning för att vidga den här processen så skulle vi hitta ofantligt mycket mer, säger Jörgen Holmlund, lärare i underrättelseanalys på Försvarshögskolan, till radion.
Den ryska statsapparaten använder ofta bolag och bolagsfronter för att hämta in information och underrättelser, och det finns enligt Holmlund en nära koppling mellan rysk organiserad brottslighet och staten.
Rättad: I en tidigare version av texten förekom en felaktig siffra om antalet bolag med kopplingar till Ryssland.
