Fredrik Reinfeldt avgick efter två år som ordförande i Svenska fotbollförbundet och passade på att bemöta en del av den kritik som riktats mot honom, det som gäller att Sverige röstade för ett fotbolls-VM för herrar i Saudiarabien 2034.
Reinfeldt har tagit ställning för en pragmatisk inställning att Sverige måste kunna delta i mästerskap som arrangeras i länder vars styrelseskick inte stämmer överens med svenska värdegrunder.
Det framställdes som att detta handlade om Saudiarabien, men om världen fortsätter i den riktning vi har nu kommer vi att ha den här diskussionen gång efter gång efter gång, sade Reinfeldt.
Han påminde upp att Ryssland och Qatar arrangerade VM 2018 och 2022 och nämnde att USA, Kanada och Mexiko ska arrangera VM ihop 2026.
Vad är det till exempel för USA som arrangerar fotbolls-VM 2026? Vilket land är det? Vad är det för fotbolls-VM som invigs av president Trump och (Fifas) president (Gianni) Infantino, var är Sverige då?
