Programmet inleds med en eftermiddagsvisning på Bio Savoy av den danska filmen ”Empire” som vann Nordiska rådets filmpris 2023. På Galleri Nipå pågår samtidigt Sofie Carlsons utställning ”Nyckelhål och kommatecken”.
Programmet fortsätter på kvällen på Mariehamns stadsbibliotek där det blir framträdande av den svenska artisten Mariette samt författaren Carina Karlsson som läser dikter.
Panelsamtal
Kvällen avslutas med ett panelsamtal om var Åland befinner sig i det nordiska samarbetet, modererat av Nordens institut på Ålands (Nipå) direktör Tasso Stafilidis. I samtalet medverkar Annika Hambrudd, nordisk samarbetsminister, Annette Holmberg-Jansson, ordförande i Ålands delegation i Nordiska rådet, Fredrik Karlström, medlem i Nordiska Ministerrådets gränshinderråd samt Maiken Poulsen Englund, ordförande i Föreningen Norden på Åland.
”Jag är jätteglad över att popstjärnan Mariette är med och firar Nordens dag här på Åland, men också att vi får hylla Carina Karlssons nominering till det nordiska litteraturpriset. Jag ser såklart även fram emot att få leda panelsamtalet om Åland i det nordiska samarbetet och vi har redan fått in en massa kluriga frågor”, kommenterar Tasso Stafilidis i ett pressmeddelande.
Uppträdena streamas
Det går att se programpunkterna från Mariehamns stadsbibliotek live på webbplatsen: nipa.ax.
Firandet av Nordens dag arrangeras av Nipå, Info Norden, Föreningen Norden, Nordjobb, Ålands landskapsregering och lagting, Nordiska Ministerrådets Gränshinderråd och Mariehamns stad.
Nordens dag firas officiellt den 23 mars varje år och uppmärksammar det nordiska samarbetet, som omfattar Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige samt Färöarna, Grönland och Åland. I år är det 63 år sedan samarbetet blev officiellt genom Helsingforsavtalet.