Kultur & Nöje

Glaspalatset av Tove Jansson ropades upp från utropet 50.000 euro till 85.000 euro på en auktion förra året. (Kjell Ekström)Foto:
Tove Janssons konst har på senare år prismässigt skjutit i höjden. Det var väntat. Hennes muminberättelser har nått internationell ryktbarhet och när kunskapen om att hon även var en skicklig konstnär nått ut så har intresset och priserna stigit. Detta stilleben utbjöds för ett par år sedan för 16.000 euro, men klubbades för 55.000 euro i Helsingfors. (Kjell Ekström)Foto:
Santeri Salokivis måleri har befunnit sig i en prissvacka som man kanske trodde att nu var till ända, men denna målning av Jomala kyrka klubbades ifjol för 175 euro på en auktion i Sverige. Finsk konst brukar ibland stiga mer på auktioner i Sverige än i Finland – kanske beroende på att många tror att utländsk konst ska gå billigt. Internetauktionerna har dock medverkat till att de nationella prisskillnaderna minskat.(Kjell Ekström)Foto:
Julia Beck är en av de få kvinnliga svenska konstnärer från sekelskiftet 1900 som uppnår högre försäljningspriser. Denna målning med en romantisk damm med näckrosor klubbades för utropet 600.000 kronor i december på Uppsala auktionskammare. (Uppsala auktionskammare)Foto:
Stockholms auktionsverk kunde i slutet av 2024 bjuda ut en tidigare rätt okänd tavla av Karl Emanuel Jansson, en variant av Granrishuggaren som Åbo konstmuseum äger. Denna version är daterad 1869 i Düsseldorf. Utropspriset var satt till 500-700.000 kronor. Det höga utropspriset var troligen inspirerat av prisrekordet från ett par år tillbaka, då Ander Wiklöf budade hem tavlan med en gosse som får håret klippt av en gammal man för dryga miljonen kronor. Nu blev granrishuggaren uppbjuden till blFoto:
Helene Schjerfbecks tavlor har internationell berömmelse. Att den här intagande oljemålningen ”Syskonen” inte steg mer än till 6,8 miljoner kronor på Uppsala auktionskammares kvalitetsauktion i december förvånade många. Utropet var sex till åtta miljoner kronor. Tidigare under året hade ett verk i blandteknik, Flicka med basker, klubbats för 11,4 miljoner kronor på samma auktionshus. (Uppsala auktionskammare)Foto:
I december sålde Uppsala auktionskammare konst och antikviteter på en kvalitetsauktion i Stockholm. Ovanligt många återrop kunde konstateras samtidigt som exceptionella prisrekord uppnåddes. Exempel på det senare var försäljningen av Sigrid Hjerténs ”Teatern” från 1915. Den bjöds ut för åtta till tio miljoner svenska kronor och klubbades för hela 16 miljoner. När alla tilläggsavgifter adderats till priset fick kunden punga ut med 22 miljoner för tavlan. Det är det högsta pris som någFoto:
Erik Juselius tavlor var tidigare på Åland hett eftertraktade och det betalades i landskapet närmare 10.000 mark för hans oljemålningar med åländska motiv (omräknat till dagens penningvärde i euro upp mot 3.500 euro). I Sverige och i riket var priserna betydligt lägre. Denna olja från 1940-talet med Eckerömotiv klubbades i vintras för 100 euro på en auktion i riket, detta trots att ålänningar idag enkelt kan följa med utbudet via Internet. (Hagelstams auktioner)Foto:

Tavlorna som såldes för miljonbelopp

Publicerad Senast uppdaterad

Vill du fortsätta läsa?

Som prenumerant hos oss får du tillgång till artikeln och våra andra produkter