I mitten av maj meddelade Ålands hälso- och sjukvårds vårdchef Sirpa Mankinen att den person som olovligen loggat in på ett flertal patientjournaler skulle polisanmälas, och att personen skulle avskedas.
– Vi inleder processen för att avsluta anställningsförhållandet, sade hon till Ålandstidningen då.
Men så skedde inte. Den anställda meddelade i stället att hen säger upp sig. Detta bekräftas av personalchef Terese Åsgård.
– Personen har sagt upp sig själv, ja.
Hon påpekar att det är fritt fram för vem som helst att säga upp sig, och att det inte är något som arbetsgivaren kan välja.
– När personen sade upp sig fanns det ingen anledning för oss att göra det.
Så hen sade upp sig innan ni hann göra det?
– Så är det.
Om inte hen gjort det, hade ni då gjort det?
– Det var vår avsikt.
– Anställningen blev avslutad, och det var det viktiga. På vilket sätt den avslutades är av underordnad betydelse. Det är inget vi desto mer reflekterat över.
Gemensamt kom arbetsgivare och anställd överens om att anställningsförhållandet skulle upphöra några veckor senare, dock arbetade personen inte kvar under hela uppsägningstiden.
Sandra Widing