Att relationerna mellan Åland och Finland är sämre än på mycket länge är något som oroar Folktingets ledamöter. Det framkom då organisationen hade sin årliga session i Hangö den 12–13 maj.
I den resolution som antogs under sessionen kräver Folktinget att regeringen uppfyller sina förpliktelser gentemot Åland, och att man ärligt beaktar självstyrelsen och Ålands särställning. Vidare konstateras att den åländska ekonomin hotas om man inte hittar en rättvis lösning på klumpsumman.
Överlag är Folktinget kritiskt till att regeringen ”så medvetet” försämrar svenskans ställning, skriver man i ett pressmeddelande.
I resolutionen påpekas också, med anledning av jourreformen, vikten av rätt till vård på svenska samt att man inte nedmonterar svenskundervisningen i landet.
Åland blivit viktigare
Från Åland deltog delegaterna Jonny Andersen (Lib), Annette Holmberg-Jansson (MSÅ), Sara Kemetter (S), Ingrid Johansson (Lib) och Runa-Lisa Jansson (Ob).
Jonny Andersen utsågs till andra vice ordförande i den nya styrelsen för Folktinget 2017–2019. Hans ersättare är Ingrid Johansson.
– Det är en stor ära och jag ska göra allt i min makt för att stärka det svenska språkets ställning i Finland och också lyfta de åländska frågorna, säger han i ett pressmeddelande och tillägger:
– Det är tydligt att Åland har blivit viktigare i Folktinget; vi har fått utökade platser, presidieplats och en tydlig skrivning i resolutionen.
Folktingets ordförande fick Thomas Blomqvist (Sfp) fick nytt förtroende och leder styrelsen ytterligare två år.
Sandra Widing