HJK är vidare till semifinal i Finlands cup efter att ha slagit ut IFK Mariehamn med klara 3–0 inför 580 åskådare i Eckeröhallen på söndagen.
Och det var Helsingforslaget som var det klart bättre för kvällen. Redan efter drygt en kvart fick Mostagh Yaghoubi fritt skottfält och dundrade ett kanonskott upp i IFK-målvakten Andreas Vaiklas högra kryss.
– Klart att det är tungt med ett tidigt baklängesmål men det var ett fantastiskt mål också, säger den estniske landslagsmålvakten som kom att hamna rejält i fokus ett par minuter senare.
Efter en hårt inåtskruvad hörna signerad målskytten Mostagh Yaghoubi tvingades IFK-målvakten dunka ned bollen i marken innan han plockade upp den i famnen.
Domaren Marko Grönholm konsulterade sin linjedomare – och visslade för 2–0 till mångas förvåning.
– Jag förstår inte hur de kunde se att den bollen var inne. Den var helt klart på linjen, säger Andreas Vaikla.
– Det hade blivit ett helt annat läge i matchen om de inte fått det där målet. Nu fick vi det tungt, fortsätter IFK-målvakten.
IFK hade i sin tur bara några sporadiska halvchanser i den första halvleken där Aleksei Kangaskolkkas skott strax över ribban var det närmaste att resultera. Anfallspartnern Lucky Mkosana försökte tråckla sig igenom HJK-försvaret men stoppades effektivt.
Yttermittfältaren Robbin Sellin ryckte sig nästan fri och avlossade ett skott som inte hittade rätt.
I slutet av halvleken tvingades Amos Ekhalie till ojustheter i straffområdet – och Akseli Pelvas fick lägga upp bollen på straffpunkten.
Bollen satt i nätet vid Andreas Vaiklas högra sida.
I den andra halvleken försökte IFK spräcka målnollan. Robbin Sellin var närmast då han skickade iväg ett skott som dock Thomas Dähne i HJK-målet inte hade något problem med.
Andreas Vaikla fick avsluta kvällen med en riktig fin fotparad då HJK-inhopparen Ousman Jallow kom helt fri i slutminuten.
För HJK fortsätter cupäventyret liksom för Ilves, Honka och regerande cupmästarna SJK som tog sig vidare redan lördags. Semifinalerna spelas om två veckor.
För IFK Mariehamn väntar allsvenska Örebro i en träningsmatch på bortaplan på lördag.
– Vi får fortsätta att jobba med det vi ska. Nu är det fokus på ligan som det alltid har varit, säger Andreas Vaikla.
Thomas Jonsson