Efter tre säsonger med IFK Mariehamns hockeyherrar tackade poängkungen Alexander Grundström för sig inför fjolårssäsongen.
Orsaken var en kontrovers med den tidigare lagkamraten Jake Smith om hur man bör uppföra sig på en hockeyis.
– Det går inte att spela i ett lag där spelare medvetet försöker att skada sina lagkamrater, förstöra för laget och uppträda allmänt otrevligt. När en klubb inte följer sina värdegrunder – att hockey ska vara roligt för alla – då är det inte skoj längre, konstaterade Alexander Grundström i Ålandstidningen efter säsongen och lämnade laget och sporten för att i stället satsa på innebandy med IF Fram i division 4.
Till den kommande säsongen är dock 26-åringen tillbaka i Islandia – mer sugen än någonsin.
– Jag har saknat hockeyn otroligt, säger Alexander Grundström som inte behövde fundera speciellt länge då han fick en förfrågan från tränaren Kenneth Westerback om en comeback med laget.
Till saken hör att Jake Smith finns inte med i nästa års IFK-trupp.
– Han har gått vidare till ett lag där han måste slåss för att ta en plats, säger Kenneth Westerback.
Alexander Grundström fokuserar dock enbart på sin egen fortsatta karriär.
– Det ska bli riktigt roligt och målsättningen med att vi ska ta oss till tvåan är sporrande. Kul även att spela under Kenneth Westerback som jag inte tidigare gjort.
Alexander Grundström har huserat i den lokala motionshockeyserien under säsongen – där han blev poängkung.
I den lokala innebandyn var han poängtrea på Åland och med IF Fram i riksseriens division 4 var han lagets nästa bästa poängplockare under säsongen.
Vad kan du ta med dig från ditt år med innebandyn?
– Nja, det är väl hur det är att komma till ett nytt lag och lära känna nya spelare, säger Alexander Grundström.
Hur följde du laget senaste säsong?
– Jag var och kollade på ett par matcher, bland annat kvalet.
Efter kvalmissen senaste säsong är IFK-tränaren Kenneth Westerback fast besluten:
– Vi ska till tvåan nästa säsong. Något annat finns inte och klarar vi det inte ska det kännas som ett misslyckande. Om vi går direkt eller om vi går köksvägen spelar ingen roll – men vi ska upp, säger han.
Laget har inlett sommarträningarna och går på is den 15 augusti – sex veckor innan premiären i division 3. Det första veckoslutet i september vankas det turnering i Islandia med två finländska lag, ett svenskt lag och IFK Mariehamn.
– Sedan ska vi försöka få en träningsmatch varje veckoslut fram till premiären, säger Kenneth Westerback.
Truppen ska bestå av 24 spelare är det tänkt. I dag finns 18 kontrakterade spelare från fjolårstruppen.
– Två funderar fortfarande och så har vi fyra förfrågningar vi väntar på, säger Kenneth Westerback och avslöjar det det rör sig om spelare från Finland och Estland.
Thomas Jonsson