Innan ligasäsongen drog i gång hade 19-årige nyförvärvet Aapo Mäenpää som första målsättning att få debutera i Tipsligan med sitt nya lag.
Då backen Albin Granlund tvingades till skadebänken öppnades möjligheten till ligadebut på allvar. Efter två matcher med full speltid har han nu gjort succé som vänsterback.
– De första femton minutrarna mot JJK var inget vidare men efter det har har det gått rätt bra för både mig och laget. Jag tycker att vi har spelat bra, säger Aapo Mäenpää som varit stabil i sitt försvarsspel och bjudit en hel lyckade offensiva utflykter.
Aapo Mäenpää har snabbt hittat sin roll i laget.
– Jag är försvarsspelare men i Haka hade jag även en mer offensiv roll. Jag trivs med det också, säger han.
Första bortamatchen
För Aapo Mäenpää blir det första bortamatchen med gänget i årets ligaspel då laget reser till Åbo på natten mot fredag.
– Det är alltid tuffare att spela bortamatch.
Motståndet räds dock inte även om respekten är stor.
– Inter är ett bra lag och kommer förmodligen att äga mer boll än oss, säger Aapo Mäenpää.
– Men vi spelade bra mot dem i cupen, säger Aapo Mäenpää efter 1–0-segern i Eckeröhallen där han även spelade hela matchen.
Aapo Mäenpää trivs med sitt nya lag.
– Javisst, säger han med ett skratt.
Har du något äss i rockärmen?
– Ja, kanske, säger Aapo Mäenpää med ett finurligt leende.
Det ska nämligen finnas gott om krut i skorna enligt uppgift.
– Jag hade ett bra skottläge mot JJK men valde att spela till Robbin Sellin den gången i stället. Nästa gång så kanske jag skjuter, säger Aapo Mäenpää med ett leende.
IFK reser till Åbo med en så gott som skadefri trupp där endast Albin Granlund fortsatt finns kvar på skadelistan. Matchen på Veritas-stadion börjar klockan 18.00.
Thomas Jonsson