Omsättningen för lantbrukskooperativet ökade under 2024 till 68 miljarder kronor och rörelseresultatet justerat för jämförelsestörande poster ökade till nästan 2,9 miljarder kronor.
För ägarna väntar nu den näst högsta utdelningen någonsin, 1 125 miljoner kronor att jämföra med förra årets 1 200 miljoner kronor.
Många konsumenter kämpar samtidigt med att få matpengarna att räcka. Kan de vänta sig några prislättnader?
Det är inte så att vi har en ökad intjäning på grund av att matpriserna har gått upp på vår affär i Sverige. Råmaterial och insatsvaror är exempel på saker som styr priserna till största delen, säger vd och koncernchef Magnus Kagevik.
Han framhåller också behovet av investeringar och effektiviseringar inför framtiden för att öka inhemsk matproduktion och beredskap i tider av kris eller krig.
Lantmännen ägs av 17 000 svenska bönder och är en viktig aktör inom livsmedelsproduktion, med varumärken som bland annat Kungsörnen, Axa, Korvbrödsbagarn och Scan. I Lantmännens portfölj finns också lantbruksprodukter, maskiner och bioenergi.
![Lantmännen gör nytt rekordresultat för 2024.](https://thumbnail.tt.se/media/text/250211-lantmannen-702fbde0/a001_NormalThumbnail.jpg)