Skandalen briserade för drygt ett år sedan. I en dokumentär i den kanadensiska tv-kanalen CBC ifrågasattes om Buffy Sainte-Marie verkligen kom från Kanadas urbefolkning, som hon hävdat – och vilket alltid har varit en stor del av hennes musikaliska identitet.
Enligt artisten adopterades hon av en vit familj. Men i dokumentären framkom uppgifter om att hon i själva verket fötts i en vit familj med italienskt ursprung i den amerikanska delstaten Massachusetts.
Buffy Saint-Marie nekade till anklagelserna när de briserade i november 2023.
"Att vara 'indian" har väldigt lite att göra med spermaspårning och kolonial folkbokföring. Det handlar om samhörigheten, kulturen, historien, kunskapen, vem du tillhör, vem du älskar, vem som älskar dig och vem som är din familj", sade hon då i ett uttalande.
Men nu drar den kanadensiska regeringen tillbaka artistens Order of Canada, landets finaste utmärkelse, som hon fick 1997, uppger CBC.
Buffy Sainte-Marie, 83, slog igenom på tidigt 1960-tal med låtar som "Universal soldier" och "Soldier blue". Hon har under sin karriär arbetat med artister som Bob Dylan, Leonard Cohen och Joni Mitchell. Hennes musik har sjungits av bland andra Elvis Presley och Barbra Streisand.
Hennes låt "I'm gonna be a country girl again" blev en stor hit på svenska som "Är det konstigt att man längtar bort någon gång" med Lena Andersson 1971.
