Rosenberg vann masstarten över 20 kilometer klassisk stil i italienska Schilpario, ett lopp hon dominerade och sedan avslutade med ett mäktigt ryck i en av de sista uppförsbackarna.
Jag är jätteglad. Jag tycker att jag kände mig ganska pigg hela loppet. Annars brukar jag bli trött efter typ hälften men nu var jag pigg när jag kollade på klockan. Det var väldigt kul, säger hon till SVT.
Svenskan ökade avståndet, skakade av sig konkurrenterna och åkte in på målområdesrakan med en klar ledning.
Stressad i slutet
Jag tänkte att jag ville inte dra allt för mycket. Sedan tyckte jag att jag hamnade långt fram rätt ofta, men jag kände mig pigg, så det gick rätt bra ändå, säger Rosenberg.
Norskan Eva Ingebrigtsen gjorde ett försök att komma i fatt, men var aldrig riktigt nära att hota Rosenberg.
Jag blev lite rädd på slutet, för jag tyckte att de andra kom lite närmare. Lite stressad blev jag. Eva var snabb utför och i kurvorna. Jag var helt slut efter backen, men i den lilla sista backen mot mål fick jag bra fart igen, säger den dubbla guldmedaljören.
I mål var Ingebrigtsen distanserad med 3,6 sekunder. Kanadensiskan Liliane Gagnon tog bronset, 8,5 sekunder bakom Rosenberg.
"Omöjligt är det inte"
Med på dagen ett år kvar till OS i Italien gav Märta Rosenberg ett tydligt besked om att hon vill vara med och fajtas om en plats i den svenska truppen.
Helt omöjligt är det inte. Jag får försöka fundera lite på hur jag ska försöka slå mig in där, säger hon till SVT.
Elin Henriksson slutade elva och Evelina Crusell på 13:e plats i dagens lopp. På lördag får Märta Rosenberg en ny medaljchans. Då väntar 10 km i fri stil.