Placeringen ger Fredricson tre världscuppoäng. Med 24 poäng totalt är det en bra bit upp för att svensken ska sluta topp 18 i den västeuropeiska ligan som får hoppa finalen.
Endast deltävlingen i Göteborg (19–23 februari) återstår och det är inte ens säkert att en seger där räcker. En förstaplats ger 20 poäng, men Peder Fredricson ligger i nuläget 29:a i totalen och har elva poäng upp till irländaren Denis Lynch på 18:e plats.
Erika Lickhammer-van Helmand på stoet Comme Tessa var ytterst nära att nå omhoppningen i Bordeaux, men ekipaget rev det sista hindret och slutade 21:a.
Schweizaren Martin Fuchs på Conner Jei vann omhoppningen dit tolv ekipage tog sig.
Henrik von Eckermann är direktkvalificerad till finalen i Basel, Schweiz, 2–6 april efter att ha vunnit världscupfinalen i fjol.