Kyrkofullmäktige är församlingens högsta beslutsorgan med uppgift att ta beslut om allt från huvuddragen i församlingens ekonomi och anställningar till försäljning av fastigheter.
Det hålls val i fem församlingar på Åland: Finström-Geta, Hammarland, Jomala, Lemland-Lumparland och Mariehamn. I övriga fem församlingar hålls så kallade sämjoval, vilket innebär att antalet uppställda kandidater är lika många som antalet platser i kyrkofullmäktige.
Förhandsröstningen pågick den 6-10 november. Kyrkoherde Jon Lindeman uppskattar att omkring 150 personer förhandsröstat i Finström-Geta församling, vilket är något fler än det brukar vara. En förklaring kan vara att församlingen har fler kandidater än i senaste valet.
– Det är alltid någon man känner som är med, konstaterar han.
Röstberättigad är den som är medlem i evangelisk-lutherska kyrkan och som senast på valdagen fyller 16 år.
Vallokalerna är öppna klockan 11-20 under morgondagen.
Annika Kullman