På sitt rum på äldreboendet hade mannen cd-skivor med drygt 5.200 bilder som på ett sexuellt sätt visar barn.
Nu döms han till villkorligt fängelse.
Ålands tingsrätt kom på fredagen med sin dom i ett mål där en äldre man stått åtalad. Ärendet har avgjorts genom så kallat skriftligt förfarande.
Mannen, som erkänt brott, har innehaft tusentals bilder av barnpornografisk karaktär. Av dem räknas 36 stycken som grova, detta enligt Polisstyrelsens klassificering av sexuella bilder på barn.
Ett vittne har berättat att hon, när hon gick förbi mannens rum på äldreboendet, noterade att han tittade på nakna flickor i 10-12-årsåldern samtidigt som han tillfredsställde sig själv.
Åklagaren yrkade på att det faktum att mannen för sex år sedan dömdes för samma brott ska utgöra så kallad straffskärpningsgrund. Men domstolen konstaterar att mannen inte har någon anteckning i sitt straffregister, och att om en sådan hade funnits kvar från 2019 så hade det ändå gått så lång tid mellan det dåvarande och nuvarande straffet att det inte skulle vara aktuellt med en straffskärpning på den grunden. Yrkandet förkastas därför.
Mannen döms till fyra månaders fängelse, straffet är villkorligt.