Det var Jörgen Strand, tidigare näringsminister och moderat, som i måndags skrev på sin Facebooksida att landskapsregeringen (LR) kommer att skjuta upp genomförandet av kommunreformen till 2023.
I en insändare i dagens tidning skriver han att han från olika håll fått bekräftat att förverkligandet av reformen senareläggs.
Jörgen Strand anser, nu när debatten rasar, att LR skulle ha alla möjligheter att rätta till tidtabellen och säga som det är.
Varför vägrar de berätta, tror du?
– Man vill framstå som mer handlingskraftig än man är. Det har gått snart två och ett halvt år av mandatperioden, och man har inte kommit så långt, utan gjort utredningar som man kunnat få svaret på från Åsubs siffror om man fördjupat sig i dem.
– Jag är själv för en kommunreform men vill ha större fokus på effektivitet och ekonomisk tillväxt för att långsiktigt ha råd att upprätthålla välfärdssamhället över hela Åland
Vill ha mer tydlighet
Jörgen Strand ser även fördelar med att kommunreformen skulle bli en valfråga 2019.
Vilka scenarier ser du då framför dig?
– Jag ser framför mig att alla partier måste visa hur de tänkt att framtidens Åland ska organiseras.
– Jag vet inte vilken lösning Centern tänkt sig. Jag vet inte vilken lösning Obunden samling eller Ålands framtid tänkt sig. Jag tror också att partierna i LR har kompromissat. Jag tror inte alla tycker nuvarande förslag är bra.
Riskerar lagen att rivas upp efter nästa val om man inte genomför kommunreformen den här mandatperioden?
– Det beror på hur det går i valet. Om nuvarande regeringspartier får majoritet tror jag inte den rivs upp. Men får nuvarande oppositionspartier majoritet tror jag den rivs.
– Jag tycker en så här stor reform borde ha en stor majoritet bakom sig för att den ska vara hållbar över tid. Som frågan drivs nu cementerar man en blockpolitik som i längden är olycklig för Åland.
Sandra Widing