ÅKK-lyftaren Stina Lindell var favorit till guldet i klassisk styrkelyft då 14 lyftare kom till start i 63-kilosklassen i FM-tävlingarna i Vuokatti utanför Sotkamo på fredagen.
Det blev även seger i klassen efter totalt 423 kilo på stången – vilket var nytt personligt rekord och finländskt rekord för 28-åringen.
Stina Lindell inledde tävlingarna med ett personligt rekord med fem kilo på knäböj med ett lyft på 157,5 kilo. Även i den efterföljande bänkpressen satte hon ett nytt personligt rekord med två kilo med ett lyft på 80 kilo.
I det avslutande marklyftet hade hon även möjlighet att förbättra sitt eget finländska rekord på 180,5 kilo i marklyft och även ta Anni Vuohijokis finländska rekord i totalen på 422,5 kilo.
Lyftet på 185,5 kilo var godkänt med stor marginal av samtliga tre domare.
Segern i klassen innebär att Stina Lindell är klar för nästa års VM- och EM-tävlingar i klassisk styrkelyft.
Även ÅKK-lyftaren Hanna Tainio lyfte i samma klass men blev trettonde dam efter 310 kilo totalt. 25-åringen tog dock personligt rekord i bänkpress med två och ett halvt kilo efter ett lyft som vägde 72,5 kilo samt ett personligt rekord i marklyft med två och ett halvt kilo kilo med 132,5 kilo på stången.
42-åriga Marcela Sandvik, som vanligtvis lyfter med utrustning, deltog i 52-kilosklassen och fick med sig en bronspeng hem efter bland nytt personligt rekord i knäböj på 115 kilo.
Totalen slutade på 340 kilo vilket var nytt personligt rekord men även 40 kilo från guldet.
Sju lyftare deltog i klassen.
Thomas Jonsson