I februari 2015 brann ungdomsgården Frideborg i Jomala ned till grunden. Sedan dess har föreningen Hembygdens vänner, som ägde lokalen, arbetat för att låta uppföra en ny byggnad. Och nu är arbetet i gång.
Den 18 april togs de första spadtagen och i december i år ska bygget stå klart.
– Det känns jättebra att det blev av till slut, efter alla turer med bidrag och med tanke på att vi inte fick så mycket pengar som vi trodde vi skulle få från försäkringsbolaget, säger Jens Wickholm, ordförande i föreningen.
– Tack vare bidrag från Jomala kommun blev det här möjligt. Vi kommer också att söka Paf-medel.
Nybygget kostar cirka 850.000 euro. Föreningen räknar med att klara nybygget utan banklån.
Tack vare mycket ideellt arbete har man också lyckats hålla ned kostnaderna. Sprängningen på platsen har gjorts ideellt, och tre kontrollanter kommer att jobba ideellt under byggnationstiden.
– Det är jätteroligt att så många frivilliga ställer upp, säger Jens Wickholm.
Gjort billigare lösningar
Nybygget har ritats av arkitekt Michael Donalds. Enligt Jens Wickholm har arkitekten lyckats bra med uppdraget.
– Folk vill att det ska se ut som det alltid gjort.
Föreningen har ändå gjort vissa ändringar från ursprungsritningen för att hålla priset nere. Bland annat har man plockat bort några fönster och flyttat huvudentrén. Dessutom har ventilationshuvar ändrats, liksom köket och lastbryggor. Man har också tagit bort ett bjälklag.
Huset är anpassat efter dagens standarder med till exempel handikapptoalett.
När huset står klart ska verksamheten fortsätta där den slutade för drygt två år sedan.
– Ungdomsverksamheten ska vi fortsätta med, samt uthyrningar både vardagar och helger så mycket som möjligt. Jag tror det kan bli ganska attraktivt med en ny lokal, säger Jens Wickholm.
Han passar på att ge en eloge till byggnadskommittén bestående av Anders Karlsson, Gyrid Högman och Kjell Mattsson.
– Utan dem skulle vi inte stå där vi står i dag.
Sandra Widing