Ålands kraftsportsklubbs Kenneth ”Kenta ” Sandvik har utsetts till Årets styrkelyftare i Finland.
Utmärkelsen är ÅKK-lyftarens femte raka.
Och överraskad är han inte.
– Nej, inte alls faktiskt. Utmärkelserna baseras enbart på medaljer. Först tittar man på VM och sedan på EM och vidare, säger Kenta Sandvik som var den enda finländare som tog en medalj i VM i styrkelyft den här säsongen.
Det var i VM-tävlingarna i Colorado i USA för ett par veckor sedan som Kenta Sandvik lyfte hem sin första VM-medalj någonsin i styrkelyft då det blev ett silver i en tävling där många medaljfavoriter lyfte bort sig.
Hade ålänningen blivit utan medalj i Colorado hade han även missat utmärkelsen Årets kraftsportare.
– Antti Savolainen tog medalj på EM, säger Kenta Sandvik om 66-kiloslyftaren som knep ett silver i sin klass medan han för egen del blev fyra i tungviktsklassen +120 kilo.
Inget bänk-pris
Det är Finlands styrkelyftsförbund som utsett pristagare i olika kategorier. Utmärkelserna kommer att delas ut i samband med nästa års finländska mästerskap.
Som Årets bänkpressare det här året utsågs Malax IF:s Fredrik ”Freddi” Smulter som tog guld i VM i bänkpress Danmark i maj. Kenneth Sandvik slutade fyra i samma tävling.
– Jag har fått det priset sju-åtta gånger, upplyser Kenneth Sandvik.
Kenneth Sandvik går in i nästa års säsong med samma kraft som den här säsongen.
– Så är i alla fall tanken, säger han.
Thomas Jonsson