Jomala IK:s volleybolldamer hade inte mycket att sätta emot då seriefavoriterna Norsjö besökte Vikingahallen för match i damettan tidigt på söndagsmorgon.
Gästerna från Västerbotten kunde resa hem med sin tredje raka seger i serien efter tre raka set.
– Det var ett riktigt bra lag vi mötte idag, konstaterar JIK:s Melina Mangs om motståndarna som valde att tacka nej till en kvalplats till elitserien efter förra säsongen och nu är skyhöga favoriter att ta hem seriesegern i damettan.
För Jomaladamerna var det en andra raka förlusten i serien efter förlusten mot Södertelje i bortapremiären förra veckan.
– Jag tycker att det kändes bättre är förra matchen och vi är mer samspelta nu, säger Melina Mangs.
Kämpar på varje boll
Jomala IK, som försöker att spela in många nya spelare från b-laget, lider stor brist på både passare och spelare med rutin. Till matchen mot Norsjö lånade man in både Erica Boman och Jenny Clemes för att stärka upp laget med rutin.
– Det är bra att vi får med oss spelare som vi kan se och lära oss av, säger Melina Mangs.
JIK rullade runt på ett antal spelare där Ida Wiklöf, Tara Bamberg, Joanna Carlson, Sara Södergård och liberon Bim Svensson fick gott om speltid och där Hanna Nordlund, Jennifer Karlsson och Camilla Grönholm fick känna på division 1-volley.
Norsjö gasade direkt i matchen och tog det första setet enkelt med 25–12. JIK ryckte åt sig några poäng i början av det andra setet men setet gick till Västerbotten med lika klara 25–14.
Det största jublet i hallen utbröt när hemmalaget tog en 3–0-ledning i det tredje setet. Men fem raka Norsjöpoäng var dock ordningen återställd och setsiffrorna slutade 25–12.
Vad tar ni med er för något positivt från hemmapremiären?
– Vi går på varje boll och vi kämpar verkligen.
Inkommande helg väntar Stockholms Vingar i en bortamatch i jakten på säsongens första seger.
– Vårt mål är att bli kvar i ettan, säger Melina Mangs.
Thomas Jonsson