David Johansens cancer har spridit sig i kroppen och han är sängliggande sedan ett fall i november då han fick två frakturer i ryggen. Nu är läget svårt för sångaren, som startat en insamling på nätet för att täcka sina sjukvårdskostnader, skriver Rolling Stone.
"Jag har aldrig haft så ont i hela mitt liv", skriver Johansen på sin insamlingssida.
Artisten har inte varit så öppen om sin cancersjukdom tidigare, men berättar nu att han drabbats av en hjärntumör. Nu behöver han vård och tillsyn dygnet runt.
David Johansen slog igenom i början av 1970-talet i rockgruppen New York Dolls, som ofta lyfts fram i rockhistorien som punkpionjärer. I gruppen ingick också bland annat Johnny Thunders och Sylvain Sylvain. Efter tiden i New York Dolls inleddes David Johansen en solokarriär.
På 1980-talet fick Johansen ett bredare genombrott med hits på topplistorna som "Hot hot hot", då han uppträdde under artistnamnet Buster Poindexter.
![David Johansen var en tidig punkpionjär i New York Dolls. Arkivbild.](https://thumbnail.tt.se/media/text/250211-davidjohansen-34ea7395/a001_NormalThumbnail.jpg)