Den tidigare Natochefen säger att han förväntar sig att USA kommer att vara en fortsatt stark allierad i Nato även när Donald Trump tar över som president om en knapp vecka.
Det ligger i USA:s intresse att fortsätta samarbeta i Nato, säger Stoltenberg på en pressträff i Stockholm där han fått uppdraget att skriva en rapport om hur nordisk-baltiskt säkerhets- och försvarssamarbete kan stärkas.
Han pekar på att USA har över 30 allierade länder i och med Nato – något inte Kina eller Ryssland har.
Stoltenberg chefade i Nato under åren när Trump var president första gången och säger att även om det kom starka uttalanden och överraskande utspel från presidenten så lyckades Natos 32 länder att enas.
Man kan vara oenig med Trump i många frågor, men jag tror vi alla är eniga med USA om att Europa lade för lite pengar på försvar, säger Stoltenberg.
Trump har inte främst varit emot Nato i sig. Han har varit emot Natoländer som lägger för lite pengar på Nato. Och det har ändrats kraftigt.
Sedan dess har Natoländerna ökat sina försvarsbudgetar och antalet länder som lägger minst 2 procent av BNP på sitt försvar har gått från två till 23, säger Stoltenberg.
Det är en helt annan verklighet i dag, säger Stoltenberg.
![Natos tidigare generalsekreterare Jens Stoltenberg under en pressträff tillsammans med statsminister Ulf Kristersson (M).](https://thumbnail.tt.se/media/text/250115-natostoltenberg-55b48f56/a001_NormalThumbnail.jpg)