SMHI har utfärdat en gul varning från midnatt natten mot lördagen. Varningen gäller fram till klockan 12.00 för norra Jämtlandsfjällen och sydligaste Lapplandsfjällen. Där väntas det bli hård till mycket hård vind på 15 till 20 meter per sekund.
Varningen håller däremot i sig till klockan 03.00 natten till söndagen för norra Härjedalsfjällen samt södra och mellersta Jämtlandsfjällen. Även där kan det blåsa mellan 15 och 20 meter per sekund, men vid utsatta toppar kan vinden nå stormstyrka på cirka 25 meter per sekund. Snöbyarna väntas också bli ihållande och kraftiga.
Om man inte är ordentligt fjällvan rekommenderar SMHI att ställa in eventuella fjällturer. Det kan vara svårt att orientera sig till följd av nedsatt sikt samt svårt att resa och förankra tält. Det finns även risk för förfrysning.
