En stund efter målgången i Holmenkollen kom beskedet att Ebba Andersson diskas. Detta efter att ha fått ett gult kort för brott mot teknikreglerna.
Hon hade redan ett sedan tidigare i vintras och nu har det lett till att hon blivit diskvalificerad, säger tränaren Ida Ingemarsdotter till Expressen.
Sverige lämnade in en protest, men den avslogs.
Ingen fördel
Domarna anser att hon inte följer regelboken. De menar att hon stod utanför spåret och rörde sig för att hålla balansen och att hon därmed inte använde den klassiska tekniken korrekt, säger Ingemarsdotter och fortsätter:
Ebba är jätteledsen, och det är vi alla – ledare, åkare, hela laget. Hon gjorde en fantastisk prestation i dag och satte verkligen färg på loppet. Jag tycker inte heller att det hon gjorde gav henne någon fördel.
Johaugs revansch
Loppet i Holmenkollen handlade annars om att Therese Johaug fick sin revansch på Sverige och just Ebba Andersson. Detta efter att den comebackande norskan inte tagit ett enda guld på VM i Trondheim.
Det känns väldigt bra. Jag hade inte sekunderna på min sida i Trondheim, säger 36-åringen.
Där förlorade Johaug skiathlonloppet på målfoto mot Andersson och på 10 kilometer klassiskt vann svenskan med 1,3 sekunder.
Sverige tog hem samtliga sex VM-guld på damsidan och på femmilen – norskans stora mål – fick Johaug nöja sig med ett brons bakom guldvinnaren Frida Karlsson.
I Holmenkollen kunde ingen utmana Johaug över 20 kilometer klassisk stil, individuell start.
Det är ett av de största loppen på året. Stämningen och historien som är på den här arenan och speciellt för min del när jag bor här nere och tränar här, säger Johaug till Viaplay.
"Stolpe ut"
Hemmaåkaren var 16,5 sekunder före Astrid Øyre Slind, Norge, i mål och hela 32 sekunder före Andersson, som kom in som trea. En pallplats hon sedan alltså blev av med. Ny trea blev i stället Tysklands Victoria Carl.
I VM var jag väldigt nära att ta segern, jag hade lite stolpe ut. Jag var i form, men klarade inte att ta det sista steget, säger Johaug.
Frida Karlsson avstår tävlingarna i Norge för att återhämta sig till världscupavslutningen i finländska Lahtis nästa vecka. Jonna Sundling – som tog tre VM-guld – fick lämna återbud på grund av förkylning.
I år är det ingen traditionell femmil i Holmenkollen. På söndag väntar i stället 10 kilometer fristil.

