Malmö säkrade slutspel i förlängning av den allra sista grundserieomgången. Mot Rögle.
Men det dröjde inte länge innan Rögle skulle få chans till revansch. I slutspelet var det just Skånelagen som drabbade samman i åttondelsfinal. Men även där skulle Malmö vara numret större. Efter 2–0 i matcher, 3–0 under lördagen, är tian i grundserien klar för kvartsfinal.
Faktum är att vinsten var Malmös sjätte raka i Skånederbyt. Senast Rögle tog hem rivalmötet var den 24 februari 2024.
"Talar för sig själva"
Men någon vidare förklaring till "derbyspöket" ville Dennis Everberg – som var lagkapten för dagen eftersom Anton Bengtsson saknades – inte ge.
Vi möter ett bra lag, och vi är inte tillräckligt bra just nu, säger han i TV4 Play.
Och trots att Rögle hade kniven mot strupen inför lördagens match avgjordes det hela snabbt.
Redan efter en period hade Malmö ena foten i kvartsfinal, när de gick till paus med en stabil 3–0-ledning. En resultat som skulle stå sig matchen ut.
Det är klart att det är skönt. Det är en jäkla skön känsla. Det här laget har blivit bättre och bättre under hela resan och vi har haft några tuffa dalar. Någonstans så trodde vi på det, och litade på varandra, säger Tomas Kollar i TV4 Play och fortsätter:
Gruppen har bara blivit starkare och starkare. Jag är imponerad över hur laget tar sig samman och spelar som ett lag.
Örebro kvitterade matchserien
Men i kvartsfinal blir det tuffare. Där ställs Malmö emot grundserievinnaren Brynäs. Kvartsfinalerna inleds den 20 mars.
Vilket lag tabelltvåan Luleå möter är ännu inte klart. Detta efter att Örebro utjämnat matchserien till 1–1 i matcher, efter 4–1 på bortaplan under lördagen. Patrik Puistola blev stor matchhjälte med sina två mål.
Det hela avgörs i stället på måndag i ett helt avgörande möte.
