Elvira Öberg var det största svenskhoppet inför VM innan hon blev sjuk och missade sista tävlingsveckan inför VM. Hon låg tvåa i världscupen efter fem individuella pallplatser den här säsongen, varav två segrar. Nu har hon halkat ner till tredje plats.
Hon missade också träningen under den första uppladdningsveckan och var tillbaka först i måndags.
Jag var ändå sjukare än vad jag brukar vara när jag får kortare förkylningar och var dålig i princip en vecka, säger Öberg i en digital pressträff från träningslägret i Obertilliach i Österrike.
Jag tog det sen försiktigt i uppstarten av träningen för att vi inte hade tid med bakslag. Jag har klarat mig från bakslag och det är jag väldigt glad för.
Lugnare nu
Trots att förkylningen kom väldigt olämpligt var hon ganska lugn.
Men när jag varit sjuk i fyra–fem dagar började jag känna att nu vill jag verkligen bli frisk för klockan tickar mot VM, så då hade jag någon dag när jag var lite mer stressad.
Nu när hon kommit i gång och tränat känner hon sig lugnare igen. Så på frågan om hon kunde ha startat i ett VM-lopp i morgon, svarar hon:
Jo men det hade jag kunnat göra, jag har hunnit köra ett ganska hårt pass och kroppen svarade bra på det. Jag känner ändå att jag är fullt tillbaka.
"Ett viktigt pass"
På lördagen kör hela landslaget ett sista hårt träningspass. Då ska Elvira Öberg och även Sebastian Samuelsson, som också varit krasslig och tränat på egen hand, vara med.
Klart att det är ett viktigt pass, det sista hårda passet inför VM. Det blir lite extra viktigt för mig, en bra avstämning på hur formen är, vad jag har för fart i kroppen och hur återhämtningen är jämfört med de andra.
Även om världscuptrean inte är säker på att VM-formen kommer att vara på topp till den första VM-dagen, på onsdag då det är mixedstafett på programmet, kör hon gärna om hon blir uttagen.
För min del, att få en riktig genomkörare och få ta på sig nummerlappen och få köra igenom kroppen ordentligt, det skulle bara vara bra inför sprinten, säger hon om första individuella loppet den 14 februari.
![Elvira Öberg. Arkivbild.](https://thumbnail.tt.se/media/text/250207-skiskyvmelviraoberguv-93fb2b01/a001_NormalThumbnail.jpg)