Fastigheten Bergkulla i Lemström, Lemland är 3.000 kvadratmeter stor och har enligt mäklarbyråns annons en 80 meter lång rågräns mot strand samt andelar i två samfällda vattenområden. På området finns även en festlokal som är godkänd för 60 sittplatser.
Bergkulla ägdes länge av Ålands Köpmannaförening, som för snart tio år sedan bildade Ålands Näringsliv tillsammans med Ålands Handelskammare och Ålands arbetsgivareförening.
När Ålands Näringsliv nu bjuder ut fastigheten till försäljning är utgångspriset satt till 260.000 euro.
Vd Anders Ekström säger att beslutet om att sälja inte var helt självklart. Förslaget lades fram vid det senaste höstmötet och har även behandlats i olika utskott och i styrelsen.
– Vi har diskuterat mycket kring det här, det är många minnen förknippade med lokalen och det har vi respekt för.
För en försäljning talade behovet av nya renoveringar och kostnaden för dessa samt det ganska låga intresset bland medlemmarna för att hyra festlokalen. Antalet uthyrningar har legat kring ett 20-tal per säsong de senaste åren.
– Pengarna vi får in vid försäljningen ska inte gå in i vår löpande verksamhet, tanken är att de i stället ska användas för att stödja handeln. Det ska handla om ett långsiktigt åtagande med olika projekt och insatser, säger Anders Ekström.
Finns renoveringsbehov
Villa Bergkulla köptes av Köpmannaföreningen 1951.
– Det var en ganska stor debatt de kommande åren om man skulle behålla eller sälja Bergkulla men i början av 1960-talet togs ett lån för att kunna bygga ut, säger Anders Ekström.
Ålands Näringsliv beviljades för några år sedan Leadermedel för att kunna göra vissa upprustningar. I slutrapporten till Leader redogörs för slutförda projekt, bland annat ska den gamla bryggan ha ersatts med en ny, golv bytts ut och nya mellanväggar byggts. Dessutom drogs el och vatten om och en luftvärmepump installerades.
Nyttjades flitigt
Rolf Nordlund, tidigare hedersordförande i Köpmannaföreningen och nu hedersmedlem i Ålands Näringsliv, är troligen en av de ålänningar som har tillbringat mest tid på Bergkulla. Han berättar att lokalen på Köpmannaföreningens tid ofta var uthyrd och att många bröllop och sommarkalas har firats på platsen. Varje vår ordnades dessutom en stor talka.
– Det rydjades, städades, tvättades fönster och byggdes... köpmännen var duktiga på att ställa upp.
Rolf Nordlund konstaterar att Bergkulla har ett fint läge precis vid vattnet.
– Jag tror att när det nu säljs är det någon som kommer att köpa det för ett fantastiskt boende. Risken är att byggnaden rivs – men man får hoppas att jag har fel.
Annika Kullman