Årets Slemmerntippning fick avbrytas i förtid i slutet av februari då isen snabbt löstes upp på grund av det milda vädret.
”Tyvärr var årets is av sämre kvalitet, hård vind och värmegrader såg till att isen snabbt löstes upp. Detta medförde att tiden för insamling av tippningar blev starkt begränsad, och kortare än vi i klubben hoppats på, vilket tyvärr också gav ett litet lägre tillskott till Lions verksamhet, skriver is-general Nils Rask i ett pressmeddelande.
Men nu har en vinnare i den traditionella tävlingen som anordnats av Lions Club Mariehamn sedan 1958 utsetts.
Närmast i år blev Christina Jansson med en felmarginal på 53 minuter. Tvåa och trea bev Jan-Erik Rask och Signe Karlsson med felmarginaler på två timmar och 11 minuter respektive tre timmar och 53 minuter.
Pristagarna kommer att kontaktas personligen.