Jani Sjölund, IT- och digitaliseringschef på landskapsregeringen, bekräftar att ett ärende har upprättats och att händelsen rapporterats enligt gällande rutiner.
– Jag kan inte gå in på några detaljer mer än att det handlar om ett misstänkt dataintrång som vi rapporterat in så som man ska göra.
I det här skedet har ingen polisanmälan upprättats, utan undersökningar pågår för att kartlägga vad som hänt och om det finns grund för vidare åtgärder.
Enligt Jani Sjölund gäller det misstänkta dataintrånget ett system som byggs upp inom ramen för landskapsregeringens digitaliseringsarbete och den kommande medborgarportalen. Han betonar dock att det inte är fråga om något läckage.
– Det är inte ett sådant system. Ingen känslig information har påverkats eller komprometterats. Det finns inget dataläckage, förklarar han.
Löpande säkerhetsarbete
När det gäller cybersäkerhet arbetar landskapsregeringen enligt Jani Sjölund kontinuerligt med att identifiera och förbättra säkerheten i sina system. Händelser som denna ses som en möjlighet att dra lärdom och stärka skyddet.
– Jag skulle inte säga att det här dataintrånget är allvarligt, men det är viktigt att vi är transparenta och berättar vad som händer. Det finns aktörer som testar våra system och processer, och vi måste se till att vi har robusta säkerhetsåtgärder. Det viktiga är att vi identifierar vad som hänt, hur det hänt och säkerställer bättre system.