De åländska kommunerna har inlett ett samarbete för att tillsammans utveckla digitala lösningar som kan ge medborgarna en bättre kommunal välfärd.
14 kommuner och fyra kommunalförbund är aktivt delaktiga, medan Jomala och Sund valt att vara observatörer.
En färdplan togs fram i somras av Ålands kommunförbunds direktör Minna Hellström och stadsdirektör Arne Selander. De leder även den styrgrupp som tillsatts och som ska rapportera till kommunerna och kommunalförbunden.
– Vi vill ta ett strategiskt grepp om digitaliseringen på kommunal nivå, säger Minna Hellström.
Bättre service
Samarbetet har ansökt om ett samarbetsstöd på 295.000 euro från landskapsregeringen. Nästa steg blir att göra en nulägesanalys.
– Sedan blir det lättare att sätta upp en tydlig målsättning, säger Minna Hellström.
Man vill bland annat skapa bättre service för alla som bor på Åland.
– Genom att digitalisera många tjänster gör man det både enklare och mer tillgängligt för de flesta medborgare, säger Arne Selander.
Hur viktigt är ett sådant här samarbete?
– När det gäller digitalisering är ett samarbete helt avgörande. Vi är för små för att jobba ensamma med de här frågorna, säger Minna Hellström.
Tar tid
Genom att agera tillsammans kan de åländska kommunerna bli en aktör som får hyfsat bra anbud i upphandlingar.
– Man måste samarbeta, annars finns en risk att man är för liten för att få in anbud, säger Arne Selander.
Hur ser tidsplanen för samarbetet ut?
– Det kommer att ta tid. En utmaning är att kommunerna står på olika nivåer i utvecklingstrappan, säger Arne Selander.
Förhoppningen är att kunna upphandla system tillsammans om ett och ett halvt till två år, säger han.
En annan målsättning med samarbetet är att invånarna inte ska uppleva skillnader beroende på var man bor någonstans.
– På det digitala området finns bättre förutsättningar till en likvärdig service, säger Arne Selander.
– Lyckas inte vi få till det här måste alla kommuner göra arbetet själva, säger Kökars kommundirektör Niclas Karlsson.