Om Oliver Westerlund inte får dispens från Traficom kan han inte fullfölja sin utbildning till maskinmästare. Det säger Bertel Henriksson, biträdande rektor för sjöfartsprogrammen vid Ålands yrkesgymnasium.
– Det är totalt omöjligt, säger han.
Bertel Henriksson kan inte ta ställning till just Olivers fall men säger att han aldrig tidigare hört om en situation där en dispensansökan gällt en sak, men där Traficom sedan hittat en annan faktor som skäl för avslag – något som den läkare som nekade sjötjänstintyget för färgseendet inte hade bedömt som ett problem.
Om en student får avslag och vill ansöka på nytt kan det dra ut på tiden, vilket begränsar möjligheterna att välja en annan utbildning.
– Det är både praktiskt svårt och en sorg. Många har drömt om att bli sjömän sedan de var små, och så tar det plötsligt slut. Det är en stor besvikelse, både för ungdomarna och deras familjer, säger Bertel Henriksson.