Ålands hälso- och sjukvård (ÅHS) beslöt tidigt att starta en infektionsmottagning och en del av personalen på hälsocentralen fick ansvaret, med coronatelefon och testning som skedde helt separat från den ordinarie verksamheten.
– Vi hörde talas om viruset och till en början kändes det långt borta. Men i februari ökade det snabbt och ÅHS insåg att vi behövde förbereda oss på att det snart även når Åland, säger Katinka Holmström.
Fredagen den 13 mars togs beslut om att öppna en coronamottagning.
– Redan på måndagen var vi i gång, men det tog två veckor innan allt var på plats, säger Mikaela Sjöholm.
– Telefonlinjen öppnade redan första helgen och vi fick jättemycket samtal, om allt möjligt, inte bara vårdfrågor. Fakta ändrades dessutom från dag till dag. Det ledde till en allmän infolinje hos landskapsregeringen.
Omtumlande start
Coronamottagningen höll öppet sju dagar i veckan och bemannades av ett team på ett tiotal sjukskötare samt läkare.
– Personalen delades i två delar och vi bytte om var tredje månad, säger Katinka Holmström, som väl minns utmaningarna i början.
– Utrymmena var inte lämpliga, det var lite som ett fältsjukhus. Vi var också ovana med all skyddsutrustning, handskar, förkläde, mössa och visir. Vi hade en egen ingång och den övriga personalen gick i krok för oss.
Hygienen var minutiös och efter varje patient desinficerades allt som vidrörts.
– Vi visste ju inte hur smittsamt det var, så även smittspårningen var detaljerad. De som testat positivt sattes i karantän i 14 dagar och vi ringde upp dem varje dag för att kolla läget, förklarar Christine Österback.
Massor av jobb
Trots att arbetet var krävande och skedde utanför de vanliga rutinerna ställde alla upp.
– Det var stor flexibilitet. Även skolhälsovårdare och tandläkare ryckte in, säger Katinka Holmström.
I april öppnade provtagningstältet och där blev man kvar till december, då testningen flyttade till kiosken.
– Det blev mycket bättre logistik och snabbare flöde.
Att meddela provsvaren var arbetsdrygt och gjordes per sms. Det första året gjorde ÅHS över 24.000 tester.
Veckorna efter sportlovet 2021 blev en prövning för coronateamet.
– På fyra veckor hade vi 160 positiva och 800 i karantän. Alla jobbade hårt, men vi lyckades stävja spridningen.
Vikarierande avdelningssköterska Åsa Nordström jobbade då på akuten, dit de sjuka kom.
– De allvarligaste fallen hamnade på intensiven, men vi klarade av även de sjukaste, tack vare att vi var väl rustade, säger hon.
Många olika uppgifter
Vaccinets ankomst i början av 2021 var en lättnad och kunde genomföras med bättre planering.
– De rutinerna fungerade jättebra, men vaccinet skulle användas inom en viss tid. Det gällde också att optimera doseringen så att inget gick till spillo. Blev det luckor i bokningen ringde vi in folk med kort varsel, säger Katinka Holmström.
Massvaccineringen i Sviby startade i maj och krävde stora arbetsinsatser.
– Folk från hela vårdsektorn ställde upp och massor av frivilliga deltog. Även då var det stor sammanhållning, ingen klagade och blev någon sjuk ställde andra upp.
Förutom arbetet på mottagningen åkte sjukskötarna ut till äldreboenden och till arbetsplatser i skärgården.
– Vi gjorde också hembesök med läkare, främst till äldre som mådde dåligt, säger Christine Österback.
En viktig uppgift var också att utbilda närvårdare i kommunerna om skyddsutrustning och städning.
Styrka för framtiden
Den verkliga pärsen kom efter julen 2021, då många unga kommit hem till Åland, samtidigt som krogarna höll öppet.
– Den 27 december drog det iväg till över hundra smittade per dag i januari-februari. Det var arbete nästan dygnet runt, säger Katinka Holmström.
Coronavården drabbade även de andra avdelningarna på sjukhuset, främst medicin, där det också vidtogs skyddsåtgärder.
– Vi lärde oss mycket av coronaperioden. Det växte fram en känsla av att inget är omöjligt och så är det fortfarande. Vi är trygga om det skulle komma något liknande, säger Katinka Holmström.
Under de första två åren bekräftades drygt 8.000 fall av covid-19 på Åland. 67 vårdades på sjukhus och 13 avled i sviterna av sjukdomen.
Viruset som nästan fick världen på fall
Luftvägsinfektionen som fick namnet covid-19 påvisades första gången i Wuhan i Kina i december 2019. Den snabba globala spridningen av coronaviruset ledde till pandemin i början av 2020.
I januari sågs utbrottet ännu som en regional asiatisk företeelse. De kinesiska myndigheterna införde i början av februari omfattande restriktioner. I slutet av februari 2020 ökade antalet fall i Iran och Italien kraftigt och smittan spreds inom länderna och vidare runtom i Europa och till USA.
Den 11 mars 2020 meddelade Världshälsoorganisationen (WHO) att spridningen av covid-19 skulle klassas som en pandemi.
Samma dag införde Italien stränga restriktioner.
En vecka senare infördes undantagstillstånd i hela Finland, med omfattande begränsningar, som drabbade främst servicesektorn. Följden blev att företagens omsättning sjönk, permitteringar och stigande arbetslöshet, på Åland som högst 13 procent.
För att lindra konsekvenserna infördes olika stöd för att kompensera företagen. Skatteförvaltningen gav möjlighet att skjuta på betalning av moms.
Två år efter WHO:s pandemiklassning uppgick den officiella dödssiffran till mer än sex miljoner dödsfall orsakade av covid-19. I dag är antalet drygt sju miljoner, varav 18 procent i EU.
Tidslinje Covid-19
2019
December. En ny virusinfektion bryter ut i Kina.
2020
Februari: Smittspridningen tar fart i Italien.
20.2 ÅHS får svar på första coronatestet.
2.3 Företagen börjar uppdatera sin beredskap och vidtar försiktighetsåtgärder.
11.3 WHO klassar infektionen som pandemi.
13.3 Höjd beredskap för smitta på Åland.
16.3 ÅHS öppnar sin infektionsmottagning.
18.3 Undantagstillstånd i hela Finland.
17.3 Alla skolor stängs i fyra veckor.
31.3 Restaurangerna stängs.
14.4 Skolstängningen förlängs till 13 maj.
Maj Restriktionerna lättas och gränserna öppnas för nödvändig trafik.
19.9 Gränskontrollerna mot Sverige upphör.
Hösten Smittspridningen på Åland ökar på nytt.
November Regeringen hotar med att utlysa undantagstillstånd igen.
2021
Januari Ålands smittoläge högst i Finland.
5.1 Covid-19-vaccineringen inleds.
7.1 Gymnasieskolorna övergår till distansundervisning.
Februari Restriktionerna för restauranger lindras. Klustersmitta på Åland och Kyrkby högstadieskola stängs.
22.2 Strandnäs skola stängs i två veckor.
1.3 Alla högstadieskolor övergår till distansundervisning.
5.4 Skolorna öppnar igen.
3.5 Massvaccineringarna inleds.
30.12 Rekordmånga smittade med koppling till restaurangbranschen och utelivet under julhelgen.
2022
Januari Mellan 3.500 och 4.000 ålänningar berörda av smittskyddsåtgärder.
Juli Smittotalen stiger på nytt, främst omikronvarianten, men med lindrigare symtom.
Juli Corona-pandemin klassas om till endemi, en sjukdom som med jämna mellanrum förekommer i samhället.