Det var med hitlåtar som "Mr Tambourine man", "Blowin' in the wind" och "The times they are a-changing" som Dylan slog igenom på 1960-talet.
Totalt ska ett 50-tal minnessaker – som fotografier, affischer och skisser – från legendarens liv och karriär gå under klubban i auktionen den 18 januari.
En annan dyrgrip är en oljemålning, signerad och daterad den 1 augusti 1968, som värderas till mellan 200 000 och 300 000 dollar.
Samlingen har tillhört den amerikanske rockjournalisten Al Aronowitz, som ofta kom nära de artister han skrev om.
"Mr Tambourine man"-utkasten skrev Dylan en kväll hemma i Aronowitz kök i New Jersey, samtidigt som han kedjerökte och lyssnade på Marvin Gaye för att komma i stämning, enligt auktionshuset.