”ICC fördömer USA:s utfärdande av en exekutiv order som syftar till att införa sanktioner mot dess tjänstemän och skada dess oberoende och opartiska rättsliga arbete”, sade domstolen i ett uttalande.
”Domstolen står fast vid sin personal och lovar att fortsätta att ge rättvisa och hopp till miljontals oskyldiga offer för grymheter över hela världen”, tillade domstolen.
I ett gemensamt upprop fördöms sanktionerna av 79 av ICC:s 125 medlemsländer, med Slovenien, Luxemburg, Mexiko, Sierra Leone och Vanuatu i spetsen.
"Sådana åtgärder ökar risken för straffrihet för de allvarligaste brotten och hotar att urholka den internationella rättsstatsprincipen, som är avgörande för att främja global ordning och säkerhet".
Sverige finns bland länderna som ställt sig bakom uttalandet, enligt svenska UD.
Under torsdagen skrev USA:s president Donald Trump under en presidentorder om att införa sanktioner mot ICC. Han anklagade domstolen för att på ett orättmätigt sätt rikta in sig på USA och Israel.
"Hotar oberoende"
Europeiska rådets chef Antonio Costa varnar för att sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen (ICC) är ett hot mot det bredare rättssystemet.
”Sanktioner mot ICC hotar domstolens oberoende och undergräver det internationella straffrättsliga systemet som helhet”, skriver Antonio Costa på X.
Israel däremot välkomnar Donald Trumps beslut. Landets utrikesminister kallar domstolens åtgärder mot Israel för ”omoraliska” och illegitima.
”Jag berömmer starkt president Trumps verkställande order om att införa sanktioner mot den så kallade 'internationella brottmålsdomstolen'”, skriver utrikesminister Gideon Saar på X.
Utfärdade arresteringsorder
I november utfärdade ICC en arresteringsorder mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och tidigare försvarsministern Yoav Gallant, samt terrorstämplade Hamas militärchef Mohammed Dayf.
Trumps underskrift sker efter att Israels premiärminister Benjamin Netanyahu träffade Trump i Washington i tisdags.
USA har inte ratificerat ICC:s grunddokument Romstadgan.
![Den Internationella brottmålsdomstolen fördömer sanktionerna utfärdade av USA:s president Donald Trump. Arkivbild.](https://thumbnail.tt.se/media/text/250207-usaiccreakuv2-b0cc7651/a001_NormalThumbnail.jpg)