Den 26-årige Sporting Lissabon-anfallaren har gjort 15 mål på 26 landskamper. Men efter helgens match mot Famalicão tvingas Gyökeres lämna återbud.
Och det när han fått ordentlig fart på målskyttet igen.
Han hade problem hela förra veckan och i helgen, där han spelade 90 minuter med lite smärta. Och efteråt kände han att han inte var i toppslag så han kommer inte vara med, säger Tomasson.
Gustaf Nilsson, Club Brygge, ersätter.
Även Larsson skadad
Även mittfältaren Hugo Larsson, Frankfurt, och målvakten Kristoffer Nordfeldt, AIK, missar samlingen på grund av skada.
Den förstnämnda fick utgå skadad i helgens match och behövde magnetkameraundersökning för att se hur illa skadan var. Nu står det klart att Larsson missar samlingen – vilket blir den andra raka som mittfältaren tvingas lämna återbud till.
Den här gången hade "JDT" tanken att ge Larsson en match från start.
Riktigt tråkigt för Hugo, såklart. Jag hade tänkt att spela honom med Lucas Bergvall på mittfältet men nu blir det inte så, säger Tomasson.
En ersättare till 20-årige Larsson ska meddelas under kvällen. Ersättare för Nordfeldt blir förre Hammarbymålvakten Oliver Dovin som till vardags spelar i Coventry.
Olsen spelar mot Luxemburg
Landslaget samlades på måndagen i Marbella för att ladda inför landskamperna mot Luxemburg på lördag och hemma mot Nordirland på tisdag i nästa vecka.
Robin Olsen är tillbaka mellan stolparna i landslaget för första gången sedan i juni förra året – och tar upp kampen med Viktor Johansson.
Olsen gör comeback mot Luxemburg.
Robin spelar den första matchen, Viktor den andra. Båda vet om det. Det är två riktigt bra målvakter. Viktor har gjort det riktigt bra i Nations League och Robin har all sin erfarenhet och allt han presterat tidigare.
Vi har två bra målvakter och vi har några till (Jacob Widell Zetterström, Kristoffer Nordfeldt). Vi är glada att de pushar varandra, som det ska vara i tävlingsmiljö.
Med både Gyökeres och Dejan Kulusevski skadade får förbundskaptenen möjligheter att se andra spelare i landslagsrollen.
Måhända öppnar det för en start för Anthony Elanga, som Tomasson ser som en spelare som klarar av flera olika positioner.
Han är flexibel. Jag är glad att han är här, säger Tomasson.
