Ms Bogoy inledde sin trafik mellan Brändö och Kumlinge den 1 september men har på grund av tekniska problem varit ur trafik sedan slutet av november. Sedan dess har entreprenören Kymen Saaristoliikenne trafikerat rutten med ersättningsfartyget ms Merituuli, men nu har landskapsregeringen begärt att Axferries sätter in Knipan som reservfartyg i väntan på ms Bogoys planerade återkomst den 14 februari. Orsaken är att ms Merituuli inte uppfyller kraven i entreprenadavtalet.
Fredrik Pettersson säger att man inledningsvis räknade med att reparationsarbetena på ms Bogoy skulle gå snabbare.
– Vi förväntade oss att hon skulle vara tillbaka i trafik redan för en vecka sedan, men efter sjösättning upptäcktes nya problem som gjort att det dragit ut på tiden.
Varför har det tagit så länge?
– Det har varit ett fel på den vridbara propellern på fartyget som resulterat i ett omfattande arbetet. Det har tagit extra lång tid eftersom man behövt lyfta ur hela propelleraxeln och eftersom det är fråga om en gammal båt.
Ms Bogoy ägs av Kymen Saaristoliikenne och Fredrik Pettersson säger att alla reparationskostnader täcks av entreprenören. När ms Knipan nu sätts in pausas utbetalningarna till entreprenören.
– Det ska regleras månad för månad men när vi nu sätter in en annan båt betalar vi ingenting, och de merkostnader som eventuellt uppstår för landskapsregeringen skickas vidare till entreprenören. Vi är väldigt noga med de här sakerna.
Synnerligen allvarligt
Fredrik Pettersson poängterar också att landskapsregeringen ser mycket allvarligt på så här långvariga trafikavbrott.
– Vi överväger andra lösningar. I våra kontrakt står det att de måste säkerställa att det finns en fungerande båt och en ersättningsbåt om det behövs. Om inte, har vi möjlighet att säga upp kontraktet och det är vi inte främmande för att göra om problemen fortsätter. Vi har lärt oss mycket det senaste året.
Entreprenadavtalet för Brändö-Kumlinge-trafiken sträcker sig till 2028 och ingicks innan nuvarande landskapsregering förra sommaren påbörjade en omställning av hela skärgårdstrafiken.
Ni överväger alltså säga upp avtalet?
– Det är en bedömningsfråga från fall till fall. Vi lyssnar mycket på entreprenören om de har en vettig förklaring. Vi vill förstås ha en stabil, långsiktig och robust lösning även för våra entreprenörer men det är inte heller hållbart att hålla på så här med gamla fartyg som hela tiden kräver reparationer.
Ålandstidningen har sökt Kymen Saaristoliikenne.