Kommunstyrelsen beslutade förra veckan enhälligt, och i enlighet med kommundirektör Erik Brunströms förslag, att sänka inkomstskatten med 0,5 procentenheter till 19,0 procent. Dessutom med tillägget att se över möjligheten att sänka skatten ytterligare 2018.
När fullmäktige i torsdags kväll fick frågan på sitt bord var ledamöterna inte lika eniga. Håkan Lundberg föreslog, understödd av Regina Lindblom (Lib), en bibehållen skattesats på 19,5 procent.
– För det första tycker jag att kommunen har alltför stor skuldbörda, över åtta miljoner euro. Dessutom har vi upp till sex miljoner i investeringar framför oss de närmaste åren, säger han.
– På flera ställen i vår budget har vi frågetecken på inkomstsidan. Vi borde ha väntat med sänkningen ett år, det är för mycket osäkerhet.
Vad ser du för frågetecken?
– Landskapsandelar, samfundsskatter.
Oense inom partierna
Finström har sedan 2009 haft en inkomstskatt på 19,5 procent, vilket är bland de högsta skattesatserna i landskapet. Snittet för hela Åland är 17,74 procent. När man slog fast skatteprocenten 2009 sade man att det var tillfälligt, i syfte att ackumulera ett överskott.
Finström har en av de högsta skattesatserna på Åland, och har de senaste åren gjort bra resultat. Är det inte motiverat med en sänkning?
– Jo, men vi har fortfarande en av de klart högsta skuldsättningarna. Vi borde få de gamla investeringarna bortbetalda först. Det har blivit alldeles för mycket investeringar på en gång de senaste åtta-tio åren. Vi har en väldigt tung ryggsäck kvar, säger Håkan Lundberg.
Frågan gick till omröstning där kommunstyrelsens förslag om en sänkning vann med rösterna 11–5. För det vinnande förslaget röstade Viveka Eriksson (Lib), Rolf Karlsson (C), Leif Andersson (C), Freddie Forsman (S), Kristian Granberg (Lib), Erica Granesäter (C), Dick Lindström (C), Helena Lundberg (S), Frederik Pastoor (C), Christian Rögård (Lib) och Jens Söderström (Ob). För Håkan Lundbergs förslag röstade Solveig Gestberg (Lib), Regina Lindblom, Håkan Lundberg, Vidar Nordqvist (Lib) och Ove Söderman (C).
Som synes gick åsikterna isär även inom partierna. Enligt Håkan Lundberg hade man inte pratat ihop sig före mötet.
Samma fastighetsskatt
Sänkningen på 0,5 procentenheter ger kommunen ett inkomstbortfall på cirka 192.000 euro. Detta enligt en prognos över skatteintäkterna 2017 som Finlands kommunförbund tagit fram.
Fullmäktige beslutade också att bibehålla fastighetsskatten på samma nivå som 2016, det vill säga en allmän skatt på 0,75 procent, 0 procent för bostadsbyggnader och 0,90 procent för övriga byggnader. Någon hundskatt uppbärs inte.
Sandra Widing