Jonatan Ahlkulla är född och uppvuxen i Geta. Numera bor han där igen tillsammans med familjen.
Efter att han gått ut högstadiet blev det studier inom el och data vid yrkesskolan.
– Jag jobbade till en början på Olles el och sedan vid AX Installatören i tio år innan jag måste skola om mig på grund av en trafikolycka jag var med om för 18-19 år sedan. Det visade sig 13 år efter olyckan att hade benen i handleden inte hade växt ihop som de skulle. Det blev åtta operationer men ändå blev det inte bra.
I stället fick han möjlighet att skola om sig. Jonatan Ahlkulla valde att studera till elprojektör efter att ha testat på yrket i sju månader.
– Jag studerade tre år på distans. Jag åkte till Nyköping för att skriva olika prov och avlägga yrkesprov. Jag kontaktade Kaj Viktorsson på EL&Ljus Experten där jag gjorde min LIA (lära i arbete, reds. anmärkning). Nu är jag anställd sedan fyra år tillbaka och trivs jättebra. Vi är ett bra gäng.
2007 köpte Jonatan Ahlkulla ett hus i Geta där han nu bor.
– Jag trivs bra här. Det är lugnt och skönt, säger han.
Bygger och odlar
När Jonatan Ahlkulla inte jobbar är det familjen och odlingar som tar hans tid.
– Jag tycker om att bygga, och renovera så det har blivit en hel del av det också. Vi renoverar rum efter rum och garaget har också just blivit klart. Det finns projekt hela tiden när man har hus. Jag tycker om att bygga, om det så bara är en fågelholk man snidar till. Men det ska vara på ett visst sätt för att jag ska vara nöjd, säger han och skrattar.
I trädgården har familjen ett stort växthus och ett stort land.
Vad odlar ni?
– Tanken är att vi ska vara så självförsörjande som möjligt. Vi odlar rot- och grönsaker, chili, majs, tomater och potatis. Vi har vinbärs-, hallon- och björnbärsbuskar. Vi odlar jordgubbar i pallkragar. Vi har också fruktträd. Bland annat ett körsbärsträd som är från körsbärsträdgården vi hade när jag var liten.
För att få ha odlingarna i fred har Jonatan Ahlkulla stängslat in gården.
– Annars äter rådjuren upp allt.
När han kopplar av putsar han på familjens bilar.
– Det är roligt att hålla på med det eftersom man ser resultat snabbt. Jag kan stå en hel dag med hörlurar på mig och bara putsa. Det är väldigt avkopplande, säger han.
Ett nytt intresse som börjar slå rot är fotografering.
– Jag fick låna en kamera av min frus syster förra helgen och nu försöker jag lära mig de olika funktionerna. Kanske det blir en ny hobby framöver.
Att vara med barnen och familjen är viktigt för Jonatan Ahlkulla.
– Det är kul att vara med barnen. Jag tycker att jag lär mig något av dem hela tiden.
Vad har du för framtidsplaner?
– När vi byggde garaget grävde vi också el och vatten till en bastu och gäststuga. Det vill jag börja med så fort som möjligt. Dessutom ser jag fram emot våren och att få börja med årets odlingar. Annars är jag nöjd med livet som det är.
Födelsedag 40 år
Jonatan Ahlkulla
• Namn: Jonatan Mats Anders Ahlkulla.
• Född: Det 26 februari 1985 i Geta.
• Bor: I Geta.
• Yrke: Elplanerare, besiktningsman.
• Familj: Frun Boel, barnen Tilde och Meya.
• Intressen: Odlingar, gården, renovera, bilar och foto.
• Firar: Firar inom familjen på födelsedagen. Gårdsfest senare i vår.