Insändare

Känn dig blåst

Publicerad Senast uppdaterad

Oops! Nu har det hänt igen! Den ”jämna och pålitliga” baselkraften, kärnkraften, är delvis ute ur produktionen. Det är inte Olkiluoto 3 (effekt cirka 1.600 megawatt), anläggningen med över tio års försening på grund av massor med problem, som är den skyldige. Den här gången är det Olkiluoto 2 (effekt lite under 900 megawatt) som är orsaken till produktionsbortfallet.

Turbinanläggningens generatorer fick oväntat fel. Låter det inte bekant? Detta känner vi ju till från 3:s upprepade problem med turbiner. Stoppet inträffade den 18 augusti, drygt en vecka sedan. Bolaget Industrins Kraft (TVO) lovade att anläggningen ska vara i gång igen den 28 augusti.

Förra veckan meddelade man, med känt manér, att reparationer kommer att ta mera tid, prognosen på fortsatt drift är nu den 4 september. Inte nog med detta, även kärnkraftverket Lovisas reaktor 2 har paus på grund av service med start den 20 september och efter det ska reaktor 1 stannas för service. Allt detta höjer elpriset, så klart.

Börselen har varit några cent per kilowattimme, men hoppade nu över 33,5 cent per kilowattimme. Tidigare i augusti har priset varit historiskt billigt, främst på grund av vindkraftsproduktionen, även på den negativa sidan. Sammanlagd effekt på kärnkraften som nu är ur spel är 1.400 megawatt.
Jämförelsevis varierar vindkraftseffekten och kan maximalt bli 5.000 megawatt. Vad kan man nu säga om detta? Som vi ålänningar brukar uttrycka oss: ”Känn dig blåst!”

Rauli Lehtinen (HI)