Insändare

Lång diskussion innan nämnden sade nej

Publicerad Senast uppdaterad

Skicka in en insändare

För att göra din röst hörd kan du mejla debatt@alandstidningen.ax. Du kan skriva under med signatur men vi behöver dina kontaktuppgifter.

Din insändare får maximalt bestå av 3.000 tecken (inklusive mellanslag).

Läste i tisdagens Ålandstidning att Hammarland tvekar om Oasenavtal.

Det stämmer som ordföranden Niklas Danielsson sade i artikeln att äldreomsorgsnämnden ställde sig negativ till att Jomala kommun får överta Oasen. Vill dock tillägga att vi hade en rätt lång diskussion i nämnden innan den stannade för ett nej. Jag var den enda på mötet som gav ett tydligt understöd till föredragandens förslag till yttrande som förordade att godkänna att Jomala får överta Oasen. Då det var längesedan jag satt som förtroendevald och därmed lite ”ringrostig” missade jag möjligheten att reservera mig till beslutet, så på pappret så ser det ut som att vi var ”helt eniga i frågan”.

Normal mötesordning skulle egentligen ha förrättat omröstning mellan det understödda förslaget och motförslaget vilket inte gjordes. Jag får ”skärpa till mig” till nästa gång om en liknande situation uppstår så att det framgår i protokollet att avvikande åsikt fanns.

För övrigt tycker jag att Eckerö kommuns kommundirektör Petri Rautanens föredragning den 25.3.2025 till kommunstyrelsen i Eckerö gav en mycket gedigen och utförlig beskrivning av ärendets karaktär och som utmynnade i ett förslag till godkännande av Jomalas förslag till avtal.

Jag får hoppas att kommunstyrelsen i Hammarland tittar seriöst på frågan och om möjligt också ansluter sig till de övriga kommunerna som säger ja.

Jan T Mattsson

Medlem i äldreomsorgsnämnden i Hammarland