Bland föremålen ett signerat foto med Simpson och förre president Bill Clinton, en signerad affisch, en bibel han fått av advokaten Robert Kardashian, ett piano och fotbollsstjärnans gamla utgångna körkort.
Simpson avled förra året i cancer, 77 år gammal.
OJ Simpson spelade amerikansk fotboll för Buffalo Bills och San Francisco 49ers i tio år och utsågs till NFL:s mest värdefulla spelare en gång innan han sadlade om till att bli skådespelare – men det är varken för sina insatser på planen eller på vita duken som han är mest känd.
1994 blev han misstänkt för dubbelmordet på sin exfru Nicole Brown Simpson och hennes vän Ronald Goldman.
Rättegången mot honom inleddes 1995 och direktsändes i amerikansk tv. Efter flera månader förklarades han oskyldig i vad som har kallats "århundrades rättegång". År 1997 dömdes Simpson att betala motsvarande cirka 450 miljoner kronor i skadestånd till Brown och Goldmans familjer i en civilrättslig rättegång.
