Den 16 januari drabbades Sportadmin, en app som används av omkring en miljon vuxna och barn från 1 700 idrottsföreningar, av ett dataintrång. På onsdagen rapporterade DN att en hackergrupp hotar med att läcka personuppgifter om inte en lösensumma betalas. På torsdagen rapporterade tidningen att flera barn med skyddade uppgifter finns med i materialet.
Angriparna har fått med sig data som innehåller personuppgifter. Det är också det scenario som vi hela tiden har utgått ifrån och agerat efter. Vi kan fortfarande inte bekräfta omfattningen, säger Jennie Everhed.
Företaget följer rekommendationerna från polis, myndigheter och säkerhetsexperter att inte kommunicera eller förhandla med hackarna. Föreningar och medlemmar uppmanas att vara extra vaksamma på kontaktförsök och inte svara på okända telefonnummer och e-post, allt för att motverka nätfiske.
Vi förväntar oss att data kommer att släppas i någon form inom de närmaste dagarna, vilket också är det som angriparna har kommunicerat på offentliga forum, säger Jennie Everhed.
Ute efter pengar
Går det att säga någonting om vad de kräver?
Jag vet inte mer än det som finns utlagt på offentliga forum. Vi har inte fått några krav på lösensumma eller liknande.
Att omkring en miljon användare kan vara drabbade är väldigt mycket, menar it-säkerhetsexperten Jonas Lejon.
Jag vet inte om vi, i alla fall inte officiellt, har sett ett sådant stort intrång i Sverige, säger han till TT.
Utpressningsattacker av det här slaget kan ske i flera steg. Hackarna är främst ute efter pengar, enligt Lejon, och att få företag och privatpersoner att betala för att information inte ska läcka.
Sajt på Darknet
De här ransomware-grupperingarna krypterar och gör systemen obrukbara. Det är en typ av utpressning. Den andra delen av utpressningen är just det här att hota och släppa data. Det blir trippel utpressning när man kontaktar personer, partners eller kunder, säger han.
Enligt DN är det Ransomhub som hotar med att läcka informationen på sin sajt via Darknet.
Den här grupperingen har varit aktiv i ungefär ett år. Som många av de här grupperingarna håller de till i länder som kanske ser lite grann mellan fingrarna och här finns det en tydlig rysk koppling, säger Jonas Lejon.
![Lime uppmanar Sportadmins medlemmar till vaksamhet när personuppgifter kan läcka senare i veckan. Arkivbild.](https://thumbnail.tt.se/media/text/250207-sportadminintrangkorr-cbf040b5/a001_NormalThumbnail.jpg)