Ålandstidningen har tidigare berättat om tvister där Ålands hälso- och sjukvård (ÅHS), Kommunernas socialtjänst (KST) och olika kommuner dividerat om vem som egentligen ska betala ersättning till ÅHS för så kallade klinikfärdiga patienter.
Det handlar om patienter som läkare bedömt är utskrivningsklara, men i fortsatt behov av socialservice och som alltså vårdas kvar vid ÅHS till det att KST hittat en placering till dem.
Men ÅHS har tröttnat på att bäddplatsfakturor som skickas till KST lämnas obetalda, och ÅHS-styrelsen klubbade därför förra veckan nya rutiner som innebär att fakturan i stället ska tillställas patientens hemkommun.
Innebär olägenheter
I beredningen till ÅHS-styrelsen står det:
”Eftersom ÅHS inte råder över förhållandet mellan KST och de åländska kommunerna så tvingas ÅHS överväga nya faktureringsrutiner för att säkerställa korrekt och tidsenlig betalning för bäddavgifter, även om detta på ett praktiskt plan skulle kunna innebära vissa olägenheter för både kommun och KST och förmodligen även merkostnader på kommunsidan.”
Vidare står det att så länge inte berörda kommuner och KST ”otvetydigt meddelar annat” så behöver ÅHS hålla sig till att det är hemkommunen som är betalningsansvarig.
Kommunerna och KST ska meddelas skriftligen om de ändrade rutinerna.
Både Mariehamns och Jomala har tidigare fått stora fakturor från ÅHS som kommunerna anser att KST ska betala. Ärendena ligger nu i Ålands förvaltningsdomstol för avgörande.