Ledare
Blir Rossen stadens nya framsida? Arkitektbyrån har tagit fram en spännande skiss.
Schauman & Nordgren Architects
Välkommen satsning på bortglömt område
Mariehamn » Kvarteret Rossen i norra staden är i dag en oattraktiv mix av tråkiga byggnader och outnyttjade markytor. En uppgradering av området är lika välkommen som välbehövlig.
Den som svänger ned på Elverksgatan från rondellen vid (förvisso ståtliga) Tekniska verken möts inte av någon rolig syn. Kvarteret kantas av låga, gråa byggnader som inhyst eller inhyser någon form av industri- och affärsverksamhet och en stor parkeringsplats omgiven av sly. Räddningsverket och Itiden-kvarteret lyser förvisso upp med sina roströda fasader, men sammantaget är omgivningarna inte särskilt attraktiva – det strand- och naturnära läget till trots.
Det vill staden nu ändra på. Man kan inte annat än lyfta på hatten. Äntligen! Det här kan faktiskt bli riktigt bra.
I tisdags presenterades de nya planerna för kvarteret Rossen. Än så länge bara planer, alltså, men de ger likväl en fingervisning om vad staden vill med området och vilken enorm potential det finns. Arkitektbyrån Schauman & Nordgren Architects har skissat på ett helt nytt koncept där bostäder möter utbildning, kultur och småskalig industri. Och så utryckningsverksamheten förstås.
En stad behöver ständigt utvecklas, och för att vara ett intressant alternativ för inflyttning och tillväxt måste man satsa på nya, obeprövade koncept.
Sandra Widing
Det är onekligen ett attraktivt och spännande, om än lite vågat, förslag. Det kan säkert bli en utmaning om så vitt skilda verksamheter ska samsas sida vid sida. Bostäder tillsammans med småindustri låter potentiellt problematiskt. Men samtidigt måste man våga tänka nytt. En stad behöver ständigt utvecklas, och för att vara ett intressant alternativ för inflyttning och tillväxt måste man satsa på nya, obeprövade koncept. Lite halvgalna, rentav. Malmö har med sitt landmärke Turning Torso och sina flytande bostäder satt staden på kartan. Och det genererar inte bara inflyttning, utan skapar också nyfikenhet och lockar till tillfälliga besök.
Västerhamn med omnejd är i grunden ett fantastiskt fint, men i dag underutnyttjat, område. Trots att det är hit merparten av alla färjor går är området rätt trist och dött – med undantag för restaurangerna och museerna kring ÅSS och Engelska parken. Den som väljer att ta en promenad längs sjöpromenaden norrut blir knappast imponerad.
Att knyta Rossen tajtare med kvarteren runt ÅSS är med andra ord en utmärkt idé för att ge den västra sidan av näset mer liv och rörelse.
Enligt skisserna skulle området generera bostäder för tusen personer. Trots att många vill bo i egnahemshus – och som bekant har staden brist på tomter – har det också vuxit fram ett allt större intresse för flerfamiljsbostäder, speciellt i attraktiva områden. Rossen har alla möjligheter att bli ett sådant.
Ledarsidan
Ålandstidningens ledarsida vilar på en borgerlig grundsyn och ska återspegla det traditionellt demokratiska åländska samhället. Ledarsidan ska verka för att utveckla ålänningarnas självbestämmande samt för bevarandet av Åland som ett enspråkigt svenskt örike.
Än är det lång väg kvar innan det första spadtaget kan tas, och hur planerna ser ut då återstår att se. Klart är i alla fall att den process som nu startat är både välkommen och nödvändig.