Foto:

Gör inte Europa starkt

”Merz vill se ett starkt Europa”. Detta sade Anton Nilsson i Ålandstidningen den 25.02.2025. Det kan nog vara så men detta kräver en stark förbundskansler som har ett mandat som bygger på en stark förankring av folkets vilja och förtroende. Bägge saknas enligt min bedömning. För det första återspeglar den framtida kanslerns ambitioner att bilda regering med Socialdemokraterna (SPD) inte väljarnas vilja. Partiets valförlust var historisk låg då det tappades röster som aldrig förr.

Kristdemokraten Merz (CDU) har dessutom brutit eller åtminstone relativiserat tre av sina vallöften. Han lovade att slopa lagen om värmepumpar som den dåvarande gröna näringsministern Habeck stiftade. Merz lovade att stänga Tysklands gränser och han lovade också att ”skuldbromsen” (Schuldenbremse) som är fastställd i grundlagen inte ska avskaffas. De tre vallöftena blir högt sannolikt ett minne blott redan direkt efter valet. Så min prognos är att han inte kommer att jobba för mindre skuldsättning. Varken inom Tyskland eller Europa. Ett tecken på detta ser vi i hans första inlägg efter valet på sociala medier där han inte tackade sina väljare för förtroendet som man brukar göra efter ett val utan i stället valde att markera starkt att Ukraina måste vinna kriget. Var ska dessa pengar komma ifrån då redan USA meddelade att de kommer att trappa ner med sitt engagemang i detta krig?

Hur hans syn på demokratin är vet vi när man lyssnade på hans uttalande om de runt 20 procent av alla röster som går till AfD kommer att gå till spillo då han under inga omständigheter kommer att riva ner ”brandväggen” mot AfD. När Anton Nilsson även sade att ”runt 20 procent tycks vara lite av en standard för partier ut på högerkanten i flera europeiska länder just nu” vill jag gärna tillägga att AfD har fördubblad sitt valresultat från förra valet, något som aldrig förut hänt ett så pass ungt parti.

Så den egentliga folkviljan efter valet är att CDU ska bilda en koalition med AfD. Tar Merz verkligen demokratiska principer på allvar när han dock väljer att sammangå med ett parti som blivit hårt bestraffad av Tysklands befolkning i ett val?

Ser jag på hans diplomatiska förmågor blir jag en aning nervös då han redan vid flera tillfällen starkt och väldigt aggressivt markerat mot Trump och hans administration. Så kan man göra men man borde veta att detta, när man har ett stort ansvar för en befolkning, kan stänga dörrar till världens mäktigaste land.

Skulle jag se i en kristallkula skulle det komma fram att under sådana förutsättningar håller en sådan regering inte i fyra år. Eftersom det behövs en 180 graders vändning inom de största politiska områden just nu. Migration, energi, ekonomi, inflation med mera. Jag är mycket tveksam till att det blir möjligt med den största förloraren i valet, nämligen med Socialdemokraterna. En fortsatt politik utan drastiska förändringar inom nämnda politiska områden gör Europa inte starkt utan snarare tvärtom.

René Janetzko

Hittat fel i texten? Skriv till oss